Erasmus+ (AHAH) Martinique

Veebruarikuus avanes Sauga Põhikooli õpetajatel ja õpilastel unikaalne võimalus külastada Prantsusmaa departemangi- Martinique saart. Erasmus + projekti “Another Hike Another History…” (“Veel üks retk, veel üks ajalugu…”) raames sõitsid inglise keele õpetaja Magdalena Donerstak, õppealajuhataja Heli Alumets ning huvijuht Merilin Kauniste koos kolme 5. klassi õpilasega Ranno Peet, Henri Viotti, Richard Müller Kariibi mere äärde seiklema. Projekt koosnes viiest põnevast ja tegusast päevast. 

Esimesel päeval õpiti üksteist tundma, kuulati Martinique saare rahvuslikku muusikat ning üritati selle järgi ka tantsida. Kõnelema oli ka kutsutud saare linnapea, kes tänas oma sõnavõtus kõiki kaasalööjaid ning kutsus meid ka tulevikus Martinique’d külastama. Peale mõnusat koosviibimist pakuti kõigile kohalikku kehakinnitust, milleks olid isuäratava maitsega kakao ja saiake. Tehti esimene tutvus ka vihmametsaga.

Teise päeva varahommikul sõideti Absaloni vihmametsa, kus toimus väljakutset pakkuv matk. Õpiti tundma erinevaid vihmametsas sirguvaid taimi ning uuriti nende kasutamise kohta. Metsas kohati ka tarantlit, kes on selle saare põline asukas. Matk nõudis suurt jõupingutust, sest mägine maastik ja muda muutsid selle raskesti läbitavaks. Peale pikka ja väsitavat rännakut suunduti Fort-de-France-i linna ekskursioonile. Õpiretkel tutvustati saare ajalugu ning näidati tuntumaid vaatamisväärsusi nagu Püha Louis ‘katedraal ning kindlus ja Schoelcheri raamatukogu.

 Kuna saart on tabanud mitmed looduskatastroofid, siis on vanadest ehitistest vähesed alles. Saarel on ka aktiivne vulkaan Pelee, mis viimati purskas aastatel 1929-1932, kuid mille suurim hävitustöö juhtus aastal 1902, kui see hävitas terve linna ning tappis umb 29000 inimest. Peale aktiivse vulkaani kimbutavad saart tihti ka maavärinad ning orkaanid. Peale neid sündmuseid on enamus linna tähtsamaid maju ehitatud tugevamatest ning vastupidavatest materjalidest, et selliste looduskatastroofidega hõlpsamini toime tulla. 

Kolmas päev veedeti Basse-Pointe nimelises linnas, kus asus ka külastatav Aimé CÉSAIRE kool. Tutvuti linnaga ning matkati läbi banaani ja suhkruroo istanduste, kus osalejatele tutvustati istanduste ajalugu ning räägiti lähemalt saaduste kasvatusviisidest. 

Neljanda päeva alguse veetsid õpetajad ja õpilased vee peal saartega tutvudes. Nimelt toimus sel päeval Kajakimatk, mille käigus õpilased said aerutamist omal nahal proovida. Kelle jaoks sõit liiga raske tundus, sai paadist vaadet nautida. Külastati saart, mis on koduks paljudele iguaanidele ning palava ilmaga toimetulekuks said kõik osalejad ka väikse supluse teha. Kuna neljanda päeva teemaks oli vesi, siis liiguti edasi Tombolod vaatama. Tombolo on väike saar, mis ei ole mandrist täielikult eraldatud. See saarekujuline maapind on tegelikult rannikule kinnitatud õhukese liiva kangaga.

Viimasel päeval toimus hääletamine, kus valiti parimat plakatit. Enne projektireisile minekut tuli kõikidel riikidel valmistada plakat teemal “Matkamise kasulikkus”, võistlus oli tasavägine, kuid lõpuks jäi siiski peale Kreeka tiimi poolt valmistatud loosung. Lisaks sellele tutvustati osalejatele ka Bwa Flo-d, mis on surfamise eelkäija, see kujutab endas lainetel sõitmist kerge puust tehtud pakuga. Päev lõpetati ühise traditsiooniliste toitude söömisega. 

Martinique saar oli äärmiselt huvitav sihtpaik ning projektimeeskond oli matkadeks valinud väga huvitavad ja väljakutsuvad rajad. Osalejatel oli hea meel projektireisist osa võtta ning projektipartneritega kohtutakse juba uutes sihtkohtades.

Avaldatud 11.10.2022. Viimati muudetud 11.10.2022.